Genetic MotorSport - Чип тунинг

Какво е чип тунинг?

ECU-Remap или Чип Тунинг - Кое е най-добре? Какви са рисковете?

Съществува известно объркване относно разликата между термините ECU-ремап и чип-тунинг, ето защо тук ще изясним това в полза на нашите клиенти. Съвременните електронни процедури за тунинг са известни като ремап, чип-тунинг, еко-тунинг, силов тунинги т.н. Основна цел във всеки един от тези случаи е да се променят параметрите на системата за управление на двигателя на превозното средство, оптимизирайки  данните в софтуера за управление на впръскването, запалването, нагнетяването на турбо-копресора, фазите на впръскване, защитите от  претоварване и прегряване и т.н., за да повлияят на начина, по който искаме двигателят да работи.

Софтуерът за управление на двигателя се съхранява в електронен блок за управление на двигателя (ECU или ECM). Преди да бъде препрограмиран, тунерът трябва първо да се информира и идентифицира версията на моторния и версията на софтуера, записана в него, или да направи  копие на софтуера чрез директно прочитане на файла. Има различни методи за достъп до софтуера и използваният метод ще зависи от използваната технология и наличните инструменти за тунинг. При по-старите електронни блокове единственият метод, който може да се използва, е директен достъп до паметта, в която се съхранява софтуерът - вътре в блока за управление на двигателя (ECU). За достъп до паметта е необходимо да се използва поялник/станция за запояване и четящо устройство, по-известно като програматор на памети.

* Процесът при чип-тунинг изисква отваряне на ECU (блок за управление на двигателя)

  1. Премахване на чипа с памет от ECU (чрез разпояване или изваждане ако е монтиран в цокъл)
  2. Прочитане на оригиналната версия на софтуера за управление на двигателя
  3. Препрограмиране на картите (данни за управление на двигателя) с помощта на специализиран софтуер
  4. Запис на модифицираната версия на софтуера обратно към оригиналния чип или в някои случаи на нов чип (в зависимост от видовете, използвани първоначално).
  5. Поставяне на чипа в ECU

Този процес е известен като чип-тунинг.
   
* Процесът при ремап не изисква отваряне на ECU (блок за управление на двигателя)

  1. Свързване на устройство (Flasher) за четене/запис по ОБД (диагностичен порт)
  2. Прочитане на оригиналния софтуер за управление на двигателя
  3. Препрограмиране на картите (данни за управление на двигателя) с помощта на специализиран софтуер
  4. Запис на модифицираната версия на софтуера обратно в блока на превозното средство чрез същото устройство (Flasher), което е било използвано за прочитане на оригиналния файл.

Този процес е известен като ремап.
   
Както можете да видите от обясненията по-горе, като единствена разлика между ECU-ремап и чип-тунинг е методът, който се използа за прочитане и запис на софтуера за управление на двигателя. Освен тези най-често срещаните методи - ECU-remap през OBD, чип-тунинг  (минипулация директно върху паметта), използвани за тунинг, има и други методи, изискващи отваряне на моторния блок, когато първите два метода не са възможни:

BDM програмиране
- Съвременните блокове за управление имат порт, наречен BDM, намиращ се на платката вътре в ECU. Тъй като има ECU, които не могат да се четат или пишат безопасно с цялата нформация в софтуера по OBD, BDM програмирането е единствяният безопасен начин.

Boot mode
Блоковете за управление от най-ново поколение и тези със защита Antituning protection (TP), като EDC17/MED17 и по-старите бензинови ME7/ME9 на BOSCH, изполват този безопасен метод подобно на BDM, като някои от тях имат извенден Boot pin и на щекера на ECU, това позволява този режим да бъде изполван и по OBD.

Текущи